Małysz zdobywcą Rajdowego Pucharu Polski Cross Country 2012 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
wtorek, 11 września 2012 21:51

Zakończył się rajd Baja Poland w Szczecinie. W klasyfikacji generalnej Adam Małysz i jego pilot Rafał Marton zajęli bardzo dobre piąte miejsce. Oznacza to objęcie prowadzenia w Mistrzostwach Polski Cross Country oraz zwycięstwo załogi Małysz/Marton w Rajdowym Pucharze Polski Cross Country 2012.

Rajd Baja Poland 2012 stanowił rundy Pucharu Świata FIA, Pucharu Sfery Centralnej FIA-CEZ, Rajdowych Mistrzostw Polski Samochodów Terenowych oraz Mistrzostw Słowacji w Cross-Country. Tak dobry rezultat załogi Małysz/Marton w tych zawodach sprawił, że były multimedalista olimpijski wraz z piltem Rafałem Martonem zdobyli Rajdowy Puchar Polski Cross Country i stali się liderami Mistrzostw Polski Samochodów Terenowych.
 

 

Baja Poland w Szczecinie należy do jednych z najlepszych i zarazem najcięższych rajdów w naszej części Europy. Przez trzy dni kierowcy mieli do pokonania blisko 500 kilometrów, pięć odcinków specjalnych, w tym jeden mierzący aż 240 km. Do rywalizacji stanęło ponad 40 zespołów, w tym wielu uznanych mistrzów sportów motorowych. Dlatego piąte miejsce Adama Małysza należy uznać za sukces, tym bardziej, że były skoczek i multimedalista olimpijski w swoim stylu, skromnie zapowiadał walkę o miejsce w pierwszej dziesiątce.
 
„Jesteśmy szczęśliwi. Wszystko nam się układało, nie popełnialiśmy błędów a nasz samochód Mitsubishi L200 sprawował się bardzo dobrze. Na pewno przełomowym momentem był wczorajszy 240-kilometrowy odcinek i dziś trzeba było się skupić na swojej jeździe a wiedzieliśmy, że wtedy może być tylko dobrze.  W tym sporcie, zresztą jak w każdym innym, potrzebne jest doświadczenie poparte treningami i startami. Z każdym kolejnym jesteśmy mocniejsi i w Baja Poland to pokazaliśmy– mówi Adam Małysz.
 
Trasa czwartego i piątego etapu była podobna do sobotnich. Dużo wąskich, krętych, nierównych odcinków, które w każdej chwili mogły powodować przetasowania w klasyfikacji końcowej. Adam Małysz i Rafał Marton trzymali swoje tempo i co najważniejsze, w odróżnieniu do rywali, nie popełniali błędów. Z trasy wypadli drugi po trzech odcinkach specjalnych Vladimir Vasilyev oraz piąty Boris Gadasin. Tuż za Małyszem uplasowali się tacy mistrzowie jak Jean Louis Schlesser – dwukrotny zwycięzca Rajdu Paryż-Dakar czy Khalifa Al-Mutawei, zdobywca Pucharu Świata. Występy w Szczecinie są dobrym prognostykiem przed kolejnymi startami.
 
„Zostały nam dwa starty w Czechach i Słowacji w ramach FIA CEZ Trophy. Chcemy dalej zbierać doświadczenie i pokazywać się publiczności z dobrej strony. Ten sport jest niesamowicie nieprzewidywalny: można w każdym momencie urwać koło, może się przydarzyć awaria samochodu, można natknąć się na wyrwę. Dlatego moim i Rafała zadaniem jest, żeby poprzez treningi i kolejne starty, wyeliminować swoje błędy do minimum i być jeszcze lepszymi. To nasz cel na przyszłość.”– mówi  Adam Małysz.
 
Klasyfikacja końcowa Baja Poland:
1. Krzysztof Hołowczyc/Filipe Palmeiro (PL/PRT) Mini All4 Racing
2. Miroslav Zapletal/Maciej Marton (CZ/PL) Hummer H3 Evo
3. Erik Korda/Csaba Fabian (Hun) Toyota Hilux
4. Szymon Ruta/Sebastian Rozwadowski (PL) Toyota Hilux
5. Adam Małysz/Rafał Marton (PL) Mitsubishi L200
6. Khalifa al-Mutaiwei/Andreas Schulz (UAE/D) Mini All4 Racing
7. Jean-Louis Schlesser/Konstantin Żilcow (F/RUS) Schlesser Original
8. Ilja Kuzniecow/Roman Jełagin (RUS) Mitsubishi Pajero Evo
 
***

Adam Małysz i Rafał Marton to nowa polska załoga rajdowa, która z powodzeniem zadebiutowała w Rajdzie Dakar 2012 uzyskując  doskonałe 37. miejsce w klasyfikacji generalnej.

Adam Małysz – najpopularniejszy polski sportowiec, multimedalista olimpijski, najbardziej utytułowany polski skoczek w historii indywidualnych konkursów mistrzostw świata po zakończeniu kariery narciarskiej w 2011 roku podjął nowe wyzwanie jakim są rajdy cross country.

Rafał Marton - doświadczony pilot, uczestnik wielu Rajdowych Mistrzostw Świata, Europy oraz Mistrzostw Polski, w tym ośmiokrotny uczestnik Rajdu Dakar – największy sukces to 4. Miejsce w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata Cross Country w 2003 roku, 14. Miejsce w Rajdzie Dakar jako pilot Łukasza Komornickiego.
 
Mitsubishi L200 za kierownicą którego  ściga się w tym roku załoga Adam Małysz/Rafał Marton został przygotowany przez zespół fabryczny Mitsubishi Ralliart w klasie T1.1 - samochody prototypowe napędzane silnikiem benzynowym. Nadwozie tego Mitsubishi L200 z kevlarową karoserią zbudowano na konstrukcji rurowej "Faster". Pojazd napędza 4-litrowy benzynowy silnik V6 Mitsubishi o mocy 280 KM współpracujący z sekwencyjną, 6-biegową skrzynią biegów Sadev. Pojazd wyposażono w dyferencjały X-track Factory step II, 8 amortyzatorów Donnere, hamulce Alcon 320 chłodzone cieczą, 450-litrowy zbiornik paliwa Continental FIA i szesnastocalowe obręcze kół Ralliart z oponami BF Goodrich All Terrain.

W sezonie 2012 Adam Małysz i Rafał Marton startują w pełnym cyklu Rajdowych Mistrzostw Polski Samochodów Terenowych oraz w cyklu FIA CEZ Cross-Country Trophy. Polacy ścigali się we Włoszech, Portugali i na Węgrzech, to bardzo udany sezon dla załogi, która zajmuje wysokie 6. miejsce w klasyfikacji T1.

Sportowych emocji nie brakuje w tym sezonie. Na starcie rozgrywek nie zabraknie nowego polskiego zespołu, który będzie walczył o cenne punkty w klasyfikacjach generalnych Pucharu Świata i Mistrzostw Świata.
Poprawiony: piątek, 14 września 2012 09:19