Zlot Mitsumaniaków za:

Wybierz skórkę:
Historia Mitsubishi - 3 PDF Drukuj Email
Spis treści
Historia Mitsubishi1234Wszystkie strony

JAK TSUNAMI
Rozbawienie, jakie w latach 50. wywołał w Ameryce Toyopet, który nie dał rady podjechać pod górkę, przygasło. Wprawdzie kierowcy nadal gardzili wszystkim, co miało mniej niż 8 cylindrów, ale szykowały się zmiany. Początek lat 70. zwiastował koniec epoki swobody producentów aut w Ameryce. Kryzys naftowy był jak iskra na beczce prochu.
Japonia tylko na to czekała. Na małych wyspach nigdy się nie przelewało i choć luksusowe modele budowano na wzór amerykańskich krążowników, to jednak przytłaczająca większość samochodów przypominała auta europejskie i to te z niższych półek. Japońskie wozy były oszczędne, a narodowa skłonność do perfekcji sprawiła, że także niezawodne. W 1970 r. z koncernu Mitsubishi wyodrębniono spółkę Mitsubishi Motors Corporation, która zajęła się produkcją samochodów. Samochody spod znaku trzech diamentów były już dość dobrze znane w rejonie Azji i Pacyfiku. Z powodzeniem eksportowano je do Australii. Firma interesowała się rynkiem północnoamerykańskim, ale pragnąc uniknąć dużych kosztów i ryzyka, nie stworzyła od razu własnej sieci handlowej, lecz nawiązała współpracę z Chryslerem. W 1970 r. wszedł na rynek amerykański Dodge Colt, produkowana w Japonii kopia Mitsubishi Colt Galant przedstawionego rok wcześniej. Po 1973 r. przerażeni kolejkami na stacjach benzynowych Amerykanie coraz częściej wybierali małe, ale ekonomiczne samochody japońskie. Po drugim kryzysie, z końca dekady, tendencja ta stała się tak silna, że Mitsubishi zdecydowało się otworzyć w 1981 r. oficjalne przedstawicielstwo.
Na początek były oferowane w Stanach Zjednoczonych trzy modele: sedan Tredia oraz coupe Cordia i Starion.
Dość nieśmiało firma zaczynała w Europie. W 1975 r. importer z Rotterdamu zaczął sprowadzać do Holandii, Belgii i Wielkiej Brytanii modele Galant i Lancer. Potem samochody Mitsubishi dotarły do Norwegii, Finlandii, Danii, Szwajcarii, Austrii i Niemiec Zachodnich. Oficjalną premierę swoich samochodów Japończycy przygotowali w 1977 r. podczas salonu we Frankfurcie. Pokazano tam czterodrzwiową odmianę Galanta, sportowe coupe Celeste i rodzinnego sedana Lancer. Samochody te nie odstawały od konkurentów z Europy. Jeśli budziły pewną nieufność, to tylko dlatego, że były mało znane. Mitsubishi nieobca była nowoczesna technika. W 1975 r. firma ta była jedną z pierwszych, które zastosowały w swoim wielokrotnie nagradzanym 4cylindrowym silniku Astron 80 wałki wyrównoważające, ograniczające wibracje. Lecz szczegółów technicznych nie widać na pierwszy rzut oka. Mitsubishi potrzebowało po prostu nowego samochodu, który rozwiałby wątpliwości Europejczyków. Z zadania tego znakomicie wywiązał się nowy Colt, przedstawiony w 1978 r.
Nie miał on wiele wspólnego z przodkami, noszącymi tę samą nazwę, nawiasem mówiąc w Japonii sprzedawano go jako Mitsubishi Mirage. Silnik o pojemności 1,2, 1,4 lub 1,6 l napędzał koła przednie. Dwu lub czterodrzwiowe nadwozie z dużą pokrywą z tyłu było praktyczne, mimo niewielkich rozmiarów. Ciekawostką była manualna skrzynka biegów SuperShift, wyposażona w rodzaj reduktora pozwalającego wybierać przełożenia "oszczędne" lub "dynamiczne". W rezultacie kierowca Colta dysponował w praktyce ośmioma biegami do przodu i dwoma wstecznymi. Kompaktowy Mitsubishi był dużym sukcesem rynkowym. Przez 5 lat zbudowano ponad milion Coltów.


Firma chciała zawojować Europę tym modelem Colta z roku 1978. Niespotykanym rozwiązaniem była 8biegowa, ręczna skrzynia przekładniowa. 

Przygodę z autami terenowymi Mitsubishi rozpoczęło w 1953r. od montażu licencyjnych Jeepów, które następnie udoskonalano we własnym zakresie.

 

 

 

Słynny Pajero, którego zaprezentowano w 1981 r., był już własną konstrukcją.