Zlot Mitsumaniaków za:

Wybierz skórkę:
Historia Mitsubishi - 2 PDF Drukuj Email
Spis treści
Historia Mitsubishi1234Wszystkie strony

 

 

NOWY WSCHÓD SŁOŃCA
Koniec II wojny przykrył Japonię kirem. W 1945 r. zmarł pan Koyata, ostatni prezes Mitsubishi z rodu Iwasaki. Na żądanie zwycięskich aliantów koncern podzielono na 139 małych spółek. Japończycy rozpoczęli mrówczy wysiłek odbudowy.
Drobne interesy zwyczajnych ludzi spajały rozbity kraj. Mitsubishi dało im narzędzie pracy, trójkołowego pikapa Mizushima. Ten pokraczny wehikuł z motocyklową kierownicą zastępował furgonetkę, śmieciarkę, taksówkę, a w parne wieczory romantyczny kabriolet. W 1946 r. Mitsubishi rozpoczęło produkcję skutera "Srebrny Gołąb", który rozbudził apetyt ludzi na własne dwa kółka. Skuter zrobił furorę, mówiono o nim, że jest dla Japończyka jak druga para nóg. Jednocześnie ruszył montaż ciężarówek i autobusów B1 z silnikami benzynowymi, które mogły być zasilane paliwami alternatywnymi. Wznowiono wytwarzanie silników Diesla. Ponieważ stale brakowało benzyny, opracowano elektryczny autobus MB46. W 1951 r. Mitsubishi wyprodukowało pierwszy japoński autobus z silnikiem z tyłu, model R1. Później opracowało autobus z samonośnym nadwoziem, a w 1959 r. pierwszą ciężarówkę rodzimej produkcji z odchylaną kabiną, typ T380 i T390.
Samochody osobowe były traktowane po macoszemu. Krótko, w latach 1951-55, montowano małe amerykańskie auto Henry J. Firma trzymała rękę na pulsie. Japonia odzyskiwała dobre imię, a Japończycy dobry humor i przyzwoite zarobki. Z poślizgiem dotarł tu z Europy boom na mikrosamochody. W 1959 r. Mitsubishi przedstawiło pierwsze od lat auto osobowe: model 500, z silnikiem o pojemności 493 cm3. Japończycy przyjęli je z entuzjazmem. Mitsubishi 500 pełnił rolę popularnego wozu rodzinnego, a zdobywając w 1962 r. Grand Prix wyścigu w Makao, rozsławił firmę poza granicami kraju. Wtedy też pojawił się maleńki, ale 4osobowy Mitsubishi Minica (następca modelu 360 z 1960 r.) z 2cylindrowym silnikiem o pojemności 359 cm3. Chętnie go kupowano, ponieważ mieścił się w najniższym przedziale opłat podatkowych i w porównaniu z konkurencją był bardzo trwały. Po raz pierwszy dało się słyszeć nazwy, które obecnie są znane, jak świat długi i szeroki. W 1962 r. pojawił się Colt 600, a po roku lekka ciężarówka Canter. Trzy lata później debiutował pierwszy japoński fastback, Mitsubishi Colt 800.

Małolitrażowym modelem 500 z 1959 r. Mitsubishi powracało po latach przerwy do produkcji samochodów osobowych.


Młodzi Japończycy słuchali Elvisa, a dziewczęta oddały kimona babciom i włożyły zwiewne sukienki. Przełomem był rok 1964, gdy w Tokio zorganizowano XVIII Igrzyska Olimpijskie. Po spłacie odszkodowań wojennych Japonia została głównym partnerem handlowym państw Dalekiego Wschodu. Neony głównych ulic Tokio, Osaki i innych miast przeglądały się w strumieniu samochodów, który szukał ujścia.


W 1965 r. zadebiutował pierwszy japoński fastback - Colt, napędzany 2suwowym, 3cylindrowym silnikiem o poj. 800cm3.