Zlot Mitsumaniaków za:

Wybierz skórkę:
Historia Mitsubishi - 1 PDF Drukuj Email
Spis treści
Historia Mitsubishi1234Wszystkie strony

 

ZERO NA WZÓR
Pierwszym samochodem, jaki dotarł na Wyspy Japońskie, była amerykańska, parowa lokomobila sprowadzona w 1900 r. Ówczesne auta, strojne w błyszczące chłodnice i wytworne jak cesarskie powozy, spodobały się japońskim wielmożom, a rozwijający się przemysł potrzebował coraz więcej nowoczesnych środków transportu. Do aut importowanych z Europy i Stanów Zjednoczonych japońskie firmy dostarczały części zamienne. Zajmowała się tym między innymi Mitsubishi. W 1917 r. w warsztatach firmy zbudowano pierwszy własny samochód. Ponieważ w kraju brakowało benzyny, a wiele dróg było tak złych, że po większych opadach nawet lektyki grzęzły w błocie, postawiono na wytrzymałość i niskie zużycie paliwa. Za wzór wzięto udany model Fiat Zero. Brak doświadczenia w konstruowaniu samochodów nadrabiano pracowitością i entuzjazmem. Wyrzucono na śmietnik kilka tylnych mostów, nim udało się stworzyć taki, który nie hałasował i nie rozlatywał się po rozpoczęciu jazdy. Mitsubishi model A był kompilacją europejskiej techniki i nadzwyczajnych zdolności japońskich rzemieślników. Nadwozie zrobione z białego cedru, było wykonywane tradycyjnymi metodami obróbki drewna. Malowano je kilkoma warstwami miejscowego lakieru wodoodpornego, który wyglądał wyjątkowo elegancko. Oddzielony od kierowcy, zamknięty przedział pasażerski chronił jadących przed kurzem, deszczem i ciekawskimi spojrzeniami. Mitsubishi A kosztował tyle, co kilka Fordów T. Jest uznawany za pierwsze, seryjne auto japońskie, choć zbudowano tylko 22 egzemplarze. Przygoda Mitsubishi z autami osobowymi trwała krótko.
Już w 1918 r. firma opracowała pierwszą ciężarówkę typ T1. Dwa samochody o ładowności 3 i dwa o ładowności 4 ton z powodzeniem ukończyły 1000kilometrowy test wytrzymałości zorganizowany przez japoński rząd. Sześć lat później na ulice Tokio wyjechały pierwsze śmieciarki i polewaczki marki Mitsubishi. Potrzeby kraju miały dla koncernu pierwszorzędne znaczenie. Japonia miała ambicje mocarstwowe, prowadziła agresywną politykę wobec sąsiadów, a w latach 30. związała się z faszystowskimi reżimami w Niemczech i Włoszech. Zbrojącemu się państwu ciężarówki były niezbędne.
W 1931 r. Mitsubishi przedstawiła pierwszy japoński silnik wysokoprężny o mocy 70 KM, który początkowo montowano w pojazdach opancerzonych. Rok później opracowała autobus Fuso B46. Mieścił 38 pasażerów i był w owym czasie największym autobusem w Japonii. Napędzał go specjalnie skonstruowany silnik benzynowy o pojemności 7 l i mocy 100 KM. Na zamówienie rządu powstał w 1934 r. prototyp PX33, pierwszy japoński samochód osobowy z napędem na 4 koła. Pojawiły się nowe modele ciężarówek i autobusów z silnikami Diesla i benzynowymi. W 1937 r. ruszyła seryjna produkcja ciężarówki z napędem na 4 koła. Samochody stanowiły zaledwie ułamek rozległej działalności koncernu. Mitsubishi sprowadzało do Japonii nowoczesną technikę. W 1919 r. produkowało najmocniejszy na świecie, 300konny silnik lotniczy, a w 1928 r. zbudowało tunel aerodynamiczny, który przyspieszył badanie nowych projektów samolotów. Jedenaście lat później samolot Nippon 60 z zakładów koncernu okrążył w rekordowo krótkim czasie kulę ziemską. Po oceanach świata pływały statki i okręty ze stoczni Mitsubishi, a w 1933 r. firma zbudowała pierwszy japoński batyskaf "Kaiyo" do badań głębin morskich. Nie tylko Fiat był "na lądzie, morzu i w powietrzu", nie tylko gwiazda Mercedesa wskazywała trzy żywioły.

Mitsubishi PX33 z 1934 r. był pierwszym japońskim autem osobowym z silnikiem wysokoprężnym, napędzającym obie osie.